Kutsu syyskokoukseen 27.10.
Koska Kotka Eagles on yhdistys pohjainen seura, kuuluu sen toiminnan takaamiseksi pidettäväksi myös yhdistyksen kokoukset. Yhdistyksen kokoukset ovat se paikka, jossa jäsenistö voi merkittävimmin vaikuttaa yhdistyksen toimintaan. Kokouksissa määritellään yhdistyksen toiminnan raamit ja suunnitelmat sekä valitaan yhdistykselle puheenjohtaja ja johtokunta (hallitus), joiden tehtävänä on sitten pyrkiä toteuttamaan kokouksen päätöksiä yhdessä jäsenistön kanssa parhaan taitonsa mukaan. Yhdistys on siis yhtä kuin sen jäsenistö!
Yhdistyksen kokouksiin osallistuminen kannattaa, sillä siellä pääset esittämään omat ajatuksesi toiminnasta, antamaan niin tiukan palautteen kuin kehutkin, sekä esittämään esimerkiksi uudet ideat ja vanhojen ideoiden kehitysehdotukset. Kokouksissa ketään ei valita tehtäviin vastoin omaa tahtoa, ja jos taas haluaisit osallistua enemmän seuran jokapäiväiseen toimintaan, löytyy sinulle ihan varmasti siihen mahdollisuus.
Toimimista yhdistysten johtokunnissa usein pelätään, sillä kuvitellaan siihen vaadittavan valtavasti tietotaitoa ja kokemusta. Toki noista on kaikessa hyötyä, mutta johtokunta työskentelyssä pärjää kyllä myös tehtäviin päättäväisesti suhtautuvalla asenteella ja halulla oppia hoitamaan asioita. Kaikki meistä on joskus lähtenyt keltanokkana mukaan hommaan. Lähtemällä mukaan seuran hallitukseen, voit merkittävästi auttaa seuran kehittymisessä ja kasvamisessa.
Täten kutsumme siis kaikkia Kotka Eagles ry:n jäseniä saapumaan seuran sääntömääräiseen syyskokoukseen Kotkan varastojen kokoustilalle (Sorvaajantie 4, 48220 Kotka) sunnuntaina 27.10. klo 14.00
Kokouksessa käsitellään sääntöjen määräämät asiat.
Kokoukseen ovat tervetulleita kaikki seuran jäsenet, ja kaikilla seuran varsinaisilla jäsenillä on kokouksessa puhe- ja äänioikeus, eli pystyt vaikuttamaan päätöksiin. Mikäli et vielä ole jäsen, ehdit vielä hienosti sellaiseksi liittyä!
Toivotamme kaikki lämpimästi tervetulleiksi tekemään päätöksiä tulevaisuuden suunnasta!
Kotka Eagles ry
Hallitus